Sabina Ociepa-Mendel

prawnik zagraniczny, adwokat

Prowadzę kancelarię o profilu polsko-niemieckim. Świadczę usługi prawne dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, reprezentuję przed sądem i wyjaśniam zawiłości dwóch porządków prawnych. Występuję również w roli bezstronnego mediatora.
[Więcej >>>]

Nowe stawki godzinowe w pracy tymczasowej

Sabina Ociepa01 września 2022Komentarze (0)

Słowo podwyżka jest obecnie bardzo na topie. W każdej branży. Drożeje paliwo, opał, artykuły spożywcze, czynsze mieszkań i usługi. Ten trend panuje nie tylko w Polsce, w Niemczech zwykli zjadacze chleba odczuwają dokładnie to samo.

„Nowy” rząd w Niemczech (już nie taki nowy, bo prawie rok temu były wybory) zapowiedział już na początku tego roku, że znacznie zwiększy płacę minimalną i słowa dotrzymał – od 1 października 2022 r. minimalna stawka godzinowa (Mindestlohn) wyniesie 12,00 EUR brutto.

Wszystkie inne branże, gdzie obowiązują układy zbiorowe wraz z tabelą wynagrodzeń musiały zareagować na tę podwyżkę płacy minimalnej i dopasować swoje stawki godzinowe do nowych realiów.

W branży pracy tymczasowej czekają nas od 1. października 2022 r. następujące zmiany stawek godzinowych:

Płaca minimalna wynikająca z Rozporządzenia o najniższej stawce obowiązującej w pracy tymczasowej

wzrośnie do 12,43 EUR (z obecnych 10,88 EUR)

Stawka godzinowa wynikająca z układów zbiorowych IGZ i BAP

w zakresie Entgeltgruppe 1 wzrośnie do 12,43 EUR (z obecnych 10,88 EUR)

w zakresie Entgeltgruppe 2a wzrośnie do 12,63 EUR (z obecnych 11,60 EUR)

w zakresie Entgeltgruppe 2b wzrośnie do 12,93 EUR (z obecnych 12,20 EUR)

Utrzymanie takich stawek planowane jest do końca marca 2023 r., co oznacza, że z dniem 1 kwietnia 2023 r. nastąpi kolejny wzrost stawek godzinowych (wstępnie planowane na 13,00 EUR).

Agencje pracy tymczasowej muszą wziąć pod uwagę te wszystkie zmiany przy kalkulowaniu swoich kontraktów. Zalecam zawsze zastosowanie formuły w umowach z kontrahentami niemieckimi, z której wynika, że w przypadku ustawowego wzrostu płacy minimalnej pracownika stawka godzinowa stanowiąca wynagrodzenie agencji pracy tymczasowej ulegnie również wzrostowi stosunkowo do wzrostu wypłacanego wynagrodzenia pracownikowi tymczasowemu. W ten sposób pracodawca użyczający zabezpiecza się przed niespodziewaną zmianą wzrostu płacy minimalnej oraz stratą z tego powodu.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: