Sabina Ociepa-Mendel

prawnik zagraniczny, adwokat

Prowadzę kancelarię o profilu polsko-niemieckim. Świadczę usługi prawne dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, reprezentuję przed sądem i wyjaśniam zawiłości dwóch porządków prawnych. Występuję również w roli bezstronnego mediatora.
[Więcej >>>]

Nowe stawki wynagrodzenia w pracy tymczasowej na 2023 r.

Sabina Ociepa22 listopada 2022Komentarze (0)

Już jest do wglądu oczekiwany projekt 5. Rozporządzenia o minimalnej stawce wynagrodzenia w pracy tymczasowej. Jest to na razie projekt, więc nie mamy obowiązującego prawa, ale zmian w jego treści niemiecki ustawodawca nie przewiduje.

Jak wiadomo, minimalne wynagrodzenie w Niemczech wzrosło od 1. października do 12,00 EUR  za godzinę. Oczywistym było, że i minimalna płaca w innych branżach będzie musiała poszybować w górę, żeby wyprzedzić tę kwotę.

Do tej pory obowiązywało 4. Rozporządzenie o minimalnym wynagrodzeniu w pracy tymczasowej, które w założeniu miało zostać zmienione dopiero od 1 stycznia 2023 r.

Projekt nowego 5. Rozporządzenia zakłada, że stawka minimalna w pracy tymczasowej będzie wynosić 12,43 EUR z dniem wejścia w życie Rozporządzenia, choć dzień ten jest jeszcze nieznany i ma obowiązywać do 31. marca 2023 r.

od 1. kwietnia 2023 r. do 31. grudnia 2023 r. stawka będzie wynosić    13,00 EUR

od 1. stycznia 2024 r. do 31. marca 2024 r. stawka będzie wynosić        13,50 EUR

Zmiany będą występować w ciągu roku, więc należy przygotować umowy z pracodawcami użytkownikami w taki sposób, aby automatycznie podwyższyć wynagrodzenie umówione za przekazanie pracownika. W przeciwnym razie agencja pracy tymczasowej będzie każdorazowo musiała negocjować stawkę od początku lub uzasadniać jej podwyżkę.

To również dobre wiadomości dla pracowników tymczasowych delegowanych do Niemiec, gdyż skok wynagrodzenia przełoży się na ich zarobki.

 

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: