O blogu
Polskie przedsiębiorstwa konkurują na rynku europejskim z dużym sukcesem z innymi podmiotami z zachodniej i południowej Europy. Z racji geograficznej bliskości oraz zapomnianego już ograniczenia do rynku pracy przez naszych zachodnich sąsiadów, dostawa usług do Niemiec przez polskie firmy stała się czymś oczywistym. Wielu naszych klientów stawia sobie obecnie pytanie nie czy, ale jak?
Polski pracownik zyskał w Niemczech status pracownika solidnego i pożądanego. Agencje pracy w Polsce mają szerokie możliwości wejścia na niemiecki bardzo konkurencyjny rynek pracy tymczasowej, jednak nim to zrobią, muszą uzyskać zezwolenie od Federalnej Agencji Pracy.
W trakcie współpracy z kontrahentem, pracodawcą użytkownikiem, polskie agencje pracy stają przed szeregiem problemów związanych z obowiązkiem stosowania dwóch porządków prawnych – polskiego i niemieckiego prawa pracy. Nierzadko problemy prawne wynikające z tych relacji trzech podmiotów (pracodawca użyczający, pracodawca użytkownik oraz pracownik tymczasowy) przyczyniają się do utraty zezwolenia na działalność agencji pracy tymczasowej.
W blogu będę starała się poruszać tematy aktualne dla agencji pracy tymczasowej oraz niektóre aspekty niemieckiego prawa pracy.
*****