Sabina Ociepa-Mendel

prawnik zagraniczny, adwokat

Prowadzę kancelarię o profilu polsko-niemieckim. Świadczę usługi prawne dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, reprezentuję przed sądem i wyjaśniam zawiłości dwóch porządków prawnych. Występuję również w roli bezstronnego mediatora.
[Więcej >>>]

Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie działalności pracy tymczasowej i formularze – jak ugryźć orzech?

Sabina Ociepa15 lutego 20174 komentarze

Zabieranie się do pracy, która polega na wypełnianiu formularzy nie jest moim ulubionym zajęciem. Pomyślcie tylko o samych deklaracjach podatkowych i ilości rubryczek w formularzu PIT-36. Na samą myśl człowiek ma ochotę wykreślić miesiąc kwiecień z kalendarza.

Przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenia działalności agencji pracy tymczasowej w Niemczech nie unikniecie wypełnienia formularza AÜG 2a-05/2016. Jego nazwa w kwietniu 2017 r. wraz ze zmianą przepisów o pracy tymczasowej może ulec zmianie, jednak póki co, formularz hardo tkwi na stronie Agencji Pracy i czeka na wypełnienie.

Największym wyzwaniem jednak nie jest sam formularz (chociaż i tu zdarzają się chwile zadumy nad rubrykami), ale jego załącznik, tj., wymienione na str. 4 formularza dokumenty, które należy przedłożyć. Jeśli polska agencja pracy chciałaby dowiedzieć się, jakie dokumenty oprócz wypełnienia samego formularza AÜG 2a-05/2016 musiałaby przedłożyć, niestety z listy dokumentów znajdującej się na str. 4 tegoż formularza niewiele się dowie. Do dzisiaj nie mogę zrozumieć, dlaczego Federalna Agencja Pracy nie stworzyła podobnej listy skrojonej na potrzeby polskiego przedsiębiorcy, chociażby ze względu na ilość wniosków trafiających do Agencji od polskich przedsiębiorców.

Na liście dokumentów, które wnioskodawca winien złożyć do wniosku znajdują się takie pozycje jak np. „Auskunft aus dem Gewerbezentralregister –GZR 3 lub GZR 4”, czyli informacja z rejestru przedsiębiorców udzielona na formularzu GZR 3 lub GZR 4 oraz „Bescheinigung der Berufsgenossenschaft”, czyli zaświadczenie od zrzeszenia zawodowego. Oba te pojęcia nic nie znaczą dla polskiego przedsiębiorcy prowadzącego agencję pracy tymczasowej, i słusznie z resztą, ponieważ tych dokumentów polski przedsiębiorca nie musi przedkładać.

W trakcie wypełniania samego formularza  AÜG 2a-05/2016 mogą pojawić się wątpliwości, jaki Urząd Skarbowy podać (bo i na pewno polski, ale może i też niemiecki, jeśli już jakiś stał się właściwy), czy stosuje się u pracodawcy układy zbiorowe, co to są postępowania zgodnie z OWIG?

Wypełnianie formularzy odstrasza, ale na szczęście istnieją mądre programy, które tę pracę ułatwiają, jak np. Adobe Reader z edycją wypełniania pól. Mądry program nie zastąpi jednak mądrej głowy, która dokona prawidłowego wpisu w odpowiedniej rubryce. I tej mądrości oraz czytelnych formularzy Wam życzę.

{ 4 comments… read them below or add one }

Maja 15 marca, 2021 o 13:48

Dzień dobry, Czy GZR 3 lub GZR 4 dla polskich firm na pewno nie należy zawnioskować? Istnieje wniosek: Gesellschaft mit Sitz außerhalb der Bundesrepublik Deutschland.

Odpowiedz

Sabina Ociepa 16 marca, 2021 o 18:23

Rozumiem, że chodzi o zaświadczenia o niekaralności podmiotu i osób reprezentujących podmiot wnioskujący?
Bundesagentur najczęściej również wymaga zaświadczenia z niemieckiego rejestru niekaralności, nawet jeśli chodzi o podmioty z siedzibą poza DE.

Odpowiedz

Maksymilian 30 października, 2023 o 12:51

Dzień dobry, piszę z zapytaniem o najważniejsze dokumenty do załączenia razem z formularzem do Arbeitnehmerüberlassung.
Jeżeli mogłaby Pani wypisać najważniejsze i niezbędne do jak najszybszego załatwienia ów zezwolenia.

Odpowiedz

Sabina Ociepa 27 listopada, 2023 o 09:07

Panie Maksymilianie,
najważniejsze dokumenty, które należy załączyć do wniosku o pierwsze pozwolenie (AÜE) to:
– wyciąg z KRS
– umowa spółki
– wyciąg z KRK potwierdzający niekaralność spółki oraz członków zarządu
– potwierdzenie braku zaległości w US i ZUS dla agencji
– wyciąg z konta z saldem minimum 10.000 EUR
– potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o niekaralności w niemieckim rejestrze dot. karalności w obrocie gospodarczym
– dwie umowy wzorcowe (umowa o użyczenie i umowa o pracę tymczasową).

W przypadku, gdy agencja nie ma formy spółki kapitałowej dokumenty będą nieco inne. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: