Sabina Ociepa-Mendel

prawnik zagraniczny, adwokat

Prowadzę kancelarię o profilu polsko-niemieckim. Świadczę usługi prawne dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, reprezentuję przed sądem i wyjaśniam zawiłości dwóch porządków prawnych. Występuję również w roli bezstronnego mediatora.
[Więcej >>>]

BAP – układ zbiorowy dla pracy tymczasowej. Wersja polska dostępna!

Sabina Ociepa20 września 20212 komentarze

BAP układ zbiorowy

Chciałabym rzec – układ zbiorowy BAP DGB w natarciu! Ale natarcie trwa od prawie roku, ponieważ tyle zajęło mi tłumaczenie oryginalnej treści układu zbiorowego BAP DGB na język polski. Częściowy home office podczas pandemii w sezonie 2020/2021 miał sprzyjać mi dokończeniu różnych tłumaczeń, które można wykonać w domowych warunkach, ale ilość bieżącej pracy wygoniła mnie z home office do mojego „law office”.

Tłumaczenie zostało jednak dokończone i mogę podzielić się nim ze wszystkimi czytelnikami bloga bezpłatnie. Zdecydowałam zamieścić tłumaczenie całego układu zbiorowego, a nie tylko części dlatego, że ….. (tu mogę wpisać różne powody, ale nie mają one znaczenia – ważne, że jest bezpłatne tłumaczenie do ściągnięcia!). Jednym z powodów jest cel czysto naukowy. Po tłumaczenie mogą sięgać oprócz oczywiście moich klientów, których lektura przepisów nie odstraszy, studenci germanistyki, studenci prawa niemieckiego, początkujący praktycy prawa niemieckiego, moi koledzy po fachu oraz tłumacze itd.

Tłumaczenie można znaleźć tutaj.

Czym jest układ zbiorowy BAP?

Krótka instrukcja dla niewtajemniczonych, czym jest BAP (DGB):

BAP DGB to jeden z dwóch głównych układów zbiorowych dla branży pracy tymczasowej, który pracodawcy użyczający (APT) mogą stosować lub w niektórych przypadkach muszą stosować w umowach o pracę ze swoimi pracownikami tymczasowymi. Drugim układem zbiorowym jest IGZ (tłumaczenie wkrótce).

Co daje stosowanie układu zbiorowego BAP?

Układ zbiorowy daje korzyści obu stronom – pracodawcy użyczającemu i pracownikowi tymczasowemu.

Dla polskiej APT stosowanie układów zbiorowych również może przynieść plusy, chociażby poprzez wykorzystanie okresu 9 miesięcy do niestosowania zasady równego traktowania.

Polska APT może stać się członkiem samego związku pracodawców tworzących układ zbiorowy i tym samym wybrać drogę konieczności stosowania układu zbiorowego lub też dobrowolnie uznać zastosowanie BAP w umowie o pracę tymczasową zawieranej z pracownikiem tymczasowym (indywidualnie). W pierwszym przypadku należy oprócz znajomości treści układu opłacać stałą składkę członkowską, w drugim – nie ma obowiązku bycia członkiem układu zbiorowego, ale należy znać jego treść.

Układ zbiorowy BAP reguluje w całej rozciągłości stosunek pracy między pracodawcą o pracownikiem, a tylko w niektórych obszarach wskazuje na przepisy ogólne z zakresu prawa pracy, jak np. Federalna ustawa o urlopach.  BAP_wersja PL

 

 

{ 2 comments… read them below or add one }

PIOTR 11 czerwca, 2022 o 10:22

WITAM ,PROSZE O KONTAKT W SPRAWIE BRAKU PLATNOSCI PRYEZ PRACODAWCE ZA PRACE W NIEMCZECH TEL.0048697918776 PIOTR POPOWICZ

Odpowiedz

Sabina Ociepa 18 lipca, 2022 o 09:38

Panie Piotrze, proszę skontaktować się z naszą kancelarią w sprawie zapytania.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: