Sabina Ociepa-Mendel

prawnik zagraniczny, adwokat

Prowadzę kancelarię o profilu polsko-niemieckim. Świadczę usługi prawne dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, reprezentuję przed sądem i wyjaśniam zawiłości dwóch porządków prawnych. Występuję również w roli bezstronnego mediatora.
[Więcej >>>]

Ustawa o pracy tymczasowej – par. 5 – odwołanie pozwolenia

Sabina Ociepa06 kwietnia 2025Komentarze (0)

Odwołanie pozwolenia – zmiana okoliczności po jego udzieleniu

 § 5 Odwołanie pozwolenia

(1) Pozwolenie może zostać odwołane ze skutkiem na przyszłość, jeżeli

  1. możliwość odwołania została zastrzeżona zgodnie z § 2 ust. 3 przy wydaniu pozwolenia;
  2. pracodawca użyczający nie spełnił obowiązku w rozumieniu § 2 w wyznaczonym mu terminie;
  3. organ udzielający pozwolenia na podstawie później zaszłych okoliczności byłby uprawniony odmówić udzielenia pozwolenia, lub
  4. organ udzielający pozwolenia na podstawie zmienionego stanu prawnego byłby uprawniony odmówić udzielenia pozwolenia; § 4 ust. 2 znajduje odpowiednie zastosowanie.

(2) Pozwolenie staje się nieważne z chwilą uprawomocnienia się jego odwołania. § 2 ust. 4 zd. 4 znajduje odpowiednie zastosowanie.

(3) Odwołanie pozwolenia jest niemożliwe, jeżeli musiałoby ponownie zostać udzielone pozwolenie o identycznej treści.

(4) Odwołanie pozwolenia jest możliwe jedynie w terminie roku od chwili, gdy organ wydający pozwolenie uzyskał wiedzę o okolicznościach, które uzasadniają odwołanie pozwolenia.

 

Różnica między cofnięciem (§ 4) a odwołaniem pozwolenia polega na tym, że cofnąć można pozwolenie wydane niezgodnie z przepisami, a odwołać takie, które zostało wydane co prawda zgodnie z przepisami, ale okoliczności późniejsze wpłynęły na jego ważność.

Odwołanie może nastąpić tylko w czterech wyszczególnionych w ustawie przypadkach.

Nr 1 – zastrzeżenie odwołania w decyzji Bundesagentur

Najczęstszym spotykanym przypadkiem zastrzeżenia odwołanie jest powołanie się przez Agencję Pracy na ewentualny negatywne zaświadczenie o niekaralności w Niemczech członka zarządu lub spółki; zaświadczenia te doręcza Bundesagentur bezpośrednio  Bundesamt fuer Justiz i nierzadko z dużym opóźnieniem. Bundesagentur fuer Arbeit wiedząc o tym, po przedstawieniu dowodu przez agencję pracy na złożenia wniosku o wydanie takiego zaświadczenia o niekaralności, wydaje pozwolenie, zastrzegając sobie prawo do jego odwołania w przypadku negatywnej przesłanki niekaralności.

Nr 2 – niespełnienia nałożonych obowiązków (Auflagen)

Pojęcie „Auflage” lepiej brzmiałoby jako warunek, jednak ustawa rozróżnia językowo warunek „Bedingung” od „Auflage”. Prawnie rzecz biorąc, trudno byłoby mówić też o warunku, skoro nie ma w skutkach jego niespełnienia żadnego automatyzmu – urząd musi wydać decyzję opartą o stan prawny po sprawdzeniu, czy obowiązek został wykonany czy też nie. W przypadku warunku taka decyzja nie musiałaby być wydana, lecz skutek nastąpiłby automatycznie.

Inne obowiązki nałoży Bundesagentur na nowo powstałą agencję pracy (pierwsze pozwolenie), a inne na taką, która jest właśnie po kontroli.

Dla pierwszych pozwoleń przykładem nałożonego obowiązku może być konieczność odbycia szkolenia za zakresu pracy tymczasowej) lub znalezienie solidniejszego biura administracyjnego.

Dla agencji, które właśnie przeszły kontrolę i wnioskują o przedłużenie pozwolenie przykładem obowiązku, który może pojawić się w decyzji przedłużającej pozwolenie mogłoby być dostarczenie poprawnie rozliczonych zaległych urlopów lub przedłożenie nowego prawidłowego wzorca umowy z pracownikiem tymczasowym.

Nr 3 – nowe okoliczności po udzieleniu pozwolenia

Organ udzielający pozwolenie może je cofnąć, jeśli po jego wydaniu okaże się, że agencja pracy nie spełnia wymogów nałożonych na nią przez ustawę. Najczęstszą z tych okoliczności jest sytuacja finansowa agencji -od kłopotów z płynnością finansową i zaległości w płaceniu podatków poprzez upadłość.

Inną z tych okoliczności może być skazanie członka zarządu lub spółki.

Nie każda taka nowa okoliczność prowadzi od razu do odwołania; Bundesagentur ma w tym przypadku możliwość rozważenia, czy najpierw sięgnie po środek mniejszego kalibru, np., nałożenie obowiązku z terminem jego spełnienia.

Nr 4 – nowy stan prawny

Ten punkt odnosi się do sytuacji, kiedy ustawodawca wprowadzi zmiany w przepisach, które spowodują, że agencja pracy nie będzie już spełniała wymogów, jakie nakłada na nią ustawa. To dość abstrakcyjna regulacja wprowadzona raczej asekuracyjnie do ustawy, niemająca dużego znaczenia w codziennym zastosowaniu ustawy.

Nie można odwołać pozwolenia, jeśli po złożeniu ponownego wniosku, Bundesagentur musiałoby wydać je ponownie. Oznacza to, że nie odwołuje się pozwoleń bezpodstawnie i bez gruntownego zbadania przyczyny.

Na wydanie decyzji o odwołaniu pozwolenia Bundesagentur ma rok od chwili dowiedzenia się o okolicznościach, co oznacza obowiązek bezzwłocznego działania.

Previous post: