Sabina Ociepa-Mendel

prawnik zagraniczny, adwokat

Prowadzę kancelarię o profilu polsko-niemieckim. Świadczę usługi prawne dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, reprezentuję przed sądem i wyjaśniam zawiłości dwóch porządków prawnych. Występuję również w roli bezstronnego mediatora.
[Więcej >>>]

Ustawa o pracy tymczasowej – omówienie §1a i § 1b

Sabina Ociepa10 lutego 2025Komentarze (0)

Praca tymczasowa bez zezwolenia, ale z zawiadomieniem

 

§ 1a Zawiadomienie o przekazaniu

(1) Zezwolenia nie potrzebuje pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników, który dla uniknięcia pracy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy na skutek trudności pracodawcy lub zwolnień przekazuje pracownika do innego pracodawcy na okres do 12 miesięcy, a pracownik nie został zatrudniony w celu świadczenia pracy tymczasowej, jeżeli o przekazaniu pracownika wcześniej pisemnie zawiadomił Federalną Agencję Pracy.

(2) W zawiadomieniu podaje się

  1. imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres oraz datę i miejsce urodzenia pracownika tymczasowego,
  2. rodzaj świadczonej przez pracownika tymczasowego pracy i ewentualny obowiązek świadczenia pracy poza miejscem zatrudnienia,
  3. początek i koniec użyczenia,
  4. firmę i adres pocztowy pracodawcy użytkownika.

 

Zgodnie z powyższym przepisem Ustawa o pracy tymczasowej przewiduje możliwość wykorzystania modelu pracy tymczasowej bez konieczności uzyskania pozwolenia, jest do dopuszczalne wyłącznie w opisanym wyżej przypadku niedużego przedsiębiorcy borykającego się z problemami finansowymi.

W praktyce zastosowanie § 1 oznacza, że taki przedsiębiorca może przekazać swoich pracowników do innego, najczęściej większego i ekonomicznie silniejszego od niego przedsiębiorcy, ale warunkiem jest zastosowanie zasady równouprawnienia lub układu zbiorowego pracy tymczasowej. Taki przedsiębiorcę w kłopotach finansowych użyczającego swoich pracowników, aby uniknąć ich zwolnienia będzie musiał kalkulować tak samo jak agencja pracy i ponosić te same koszty z tą różnicą, że nie będzie miał obowiązku wystąpienia o uzyskanie pozwolenia. Będzie musiał za to fakt użyczenia pracowników zgłosić do Agencji Pracy.

Również i ten ustawą przewidziany wypadek mając na celu wspomóc rynek pracy jest narzędziem prawie bezużytecznym i stanowi marginalną część w pracy tymczasowej. Warto wspomnieć z punktu widzenia polskiej agencji pracy, że przepis dotyczy nie tylko niemieckich przedsiębiorców, ale wszystkich z europejskiego obszaru gospodarczego. Niewykluczone zatem, że i jakaś polska firma będzie miała skorzystać z tej możliwości.

 

Praca tymczasowa w branży budowlanej

§ 1b Ograniczenia w branży budowlanej

Praca tymczasowa zgodnie z § 1 w przedsiębiorstwie budowlanym dla prac, która zwyczajowo są wykonywane przez pracowników fizycznych, jest niedopuszczalna. Zezwala się na nią:

  1. między przedsiębiorstwami budowlanymi i innymi przedsiębiorstwami, jeżeli tak stanowią uznane za powszechnie obowiązujące układy zbiorowe pracy obejmujące te przedsiębiorstwa,
  2. pomiędzy przedsiębiorstwami branży budowlanej, jeżeli przedsiębiorca użyczający może wykazać, iż przynajmniej od trzech lat jest objęty tymi samymi ramowymi i socjalnymi układami zbiorowymi pracy lub jest nimi objęty ze względu na ich powszechne obowiązywanie.

Odmiennie niż w zdaniu 2, dla przedsiębiorstw budowlanych z siedzibą w innym państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego praca tymczasowa jest dozwolona również wtedy, gdy zagraniczne przedsiębiorstwa nie są objęte niemieckimi ramowymi i socjalnymi układami zbiorowymi pracy lub uznanymi za powszechnie obowiązujące układami zbiorowymi pracy,  jednak mogą wykazać, że od przynajmniej trzech lat przeważająco wykonują działalność, która podlega pod zakres tych samych ramowych i socjalnych układów zbiorowych pracy, którymi objęty jest zakład pracodawcy użytkownika.

Branża budowlana w Niemczech zawsze była ciekawa dla zagranicznych przedsiębiorców, stąd też i praca tymczasowa w „budowlance” stanowi łakomy kąsek dla sektora delegowania pracowników.

Jak to jest zatem z tą pracą tymczasową na budowie?

Nadal nie jest dozwolona.

Chyba że… i tu mamy otwartą ścieżkę do zastosowania pracy tymczasowej między dwoma przedsiębiorstwami budowlanymi. Warunkiem jest, żeby przedsiębiorstwo przekazujące pracownika również było ściśle związane (a przynajmniej część tego przedsiębiorstwa) z branżą budowlaną. Nie uda się uzyskać pozwolenia na przekazanie pracowników przedsiębiorstwu, które wyłącznie zadeklarowało, że jest przedsiębiorstwem budowlanym lub zapisze w swoim PKD, że działa w branży budowlanej.

Druga opcja (zdanie drugie z pkt b) jest skierowana do przedsiębiorstw zagranicznych z obszaru UE, co trochę zbliża nas do Polski. Polskie przedsiębiorstwo mogłoby skorzystać z zezwolenia na użyczenie pracowników tymczasowych do innego niemieckiego przedsiębiorstwa z branży budowlanej, jeśli wykaże, że od trzech lat działa w branży budowlanej rozumianej zgodnie z niemieckim kodeksem socjalnym. Ten warunek jest do spełnienia i to nawet w dosyć prosty sposób, ponieważ każde przedsiębiorstwo budowlane z prawdziwego zdarzenia jest w stanie wykazać, że praktykuje w swojej branży. Zatem wrota do świata pracy tymczasowej stoją dla polskich przedsiębiorców budowlanych otworem, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i uzyskać pozwolenie.

Previous post:

Next post: