Sabina Ociepa-Mendel

prawnik zagraniczny, adwokat

Prowadzę kancelarię o profilu polsko-niemieckim. Świadczę usługi prawne dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, reprezentuję przed sądem i wyjaśniam zawiłości dwóch porządków prawnych. Występuję również w roli bezstronnego mediatora.
[Więcej >>>]

Przekazanie pracownika tymczasowego – 18 miesięcy

Sabina Ociepa27 stycznia 2017Komentarze (0)

Projekt niemieckiego ustawodawcy w sprawie zmiany Ustawy o pracy tymczasowej liczy łącznie 40 stron (Drucksache 18/9232). Lektura jest tylko częściowo wciągająca, bo zawiera w większej części teksty nowych przepisów, co dla niepraktykujących prawników może być czarną magią, a dla praktykujących nużącym obowiązkiem. Z racji mojej w międzyczasie dobrej znajomości tej ustawy prawie z miłą chęcią poświęcam się studiowaniu treści tych zapisów.

Na samym początku najważniejsza wieść – mamy oficjalne ograniczenie w okresie przekazania pracowników tymczasowych do okresu 18 miesięcy! Ponownie więc w niemieckich przepisach o pracy tymczasowej po raz pierwszy od 2003 roku wprowadzono jej faktyczną tymczasowość. Trudno nazwać to novum, ponieważ tymczasowość w pracy tymczasowej jest przecież jej kwintesencją, nie mniej jednak na skutek zmian w gospodarce pracy w Niemczech na przestrzeni ostatnich lat rola pracownika tymczasowego bardzo wzrosła.

Okres 18 miesięcy jest okresem, można rzec, podstawowym. W przypadku, gdy pracodawca użytkownik objęty jest układem zbiorowym przewidującym dłuższy okres korzystania z pracy pracownika tymczasowego, okres ten może wynosić maksymalne 24 miesiące.

Zmiany wchodzą w życie od 1 kwietnia 2017 r. Warto przygotować więc projekty pracy poszczególnych pracowników tymczasowych już teraz. Nie powinno to być większym wyzwaniem, praktyka w pracy tymczasowej w Polsce powinna przygotować Cię, przedsiębiorco – pracodawco, do długoterminowego planowania użyczenia pracownika tymczasowego.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: