Jeśli miałabym prowadzić statystyki zadawanych pytań w trakcie pierwszych rozmów o prowadzenie działalności agencji pracy tymczasowej w Niemczech (a nie prowadzę statystyk), jednym z najczęściej zadawanych pytań przez polską agencję pracy byłoby pytanie o konieczność prowadzenia własnej siedziby lub oddziału na terenie Niemiec. Sama się dobie dziwię, że dopiero teraz o tym piszę, bo uważałam to za oczywistą oczywistość. Specjalizując się w pewnych dziedzinach, niektóre obszary wiedzy stają się dla znawcy tak obeznane i niewątpliwe, że samemu nie zadajemy sobie pytań, które dla innych są dopiero podstawą do zrozumienia tematu. Tak więc warto wracać do „kołyski” i zadawać sobie pytania, które wydają się zupełnie bezproblematyczne.
Polska agencja pracy tymczasowej nie musi posiadać ani drugiej siedziby na terenie Niemiec ani też prowadzić oddziału na terenie Niemiec, aby móc legalnie prowadzić działalność agencji pracy tymczasowej za Odrą. Dla zgodnego z przepisami przekazywania pracowników tymczasowych wymagane jest wyłącznie zezwolenie z Federalnej Agencji Pracy w Duesseldorfie (Arbeitnehmerüberlassungserlaubnis), które może zostać wydane również podmiotowi zagranicznemu.
Nie ma zatem obowiązku poszukiwania siedziby, adresu itp. na terenie Niemiec. Jedyne, o co polska agencja pracy tymczasowej powinna zadbać, to właściwy adres do doręczeń korespondencji z Federalnej Agencji Pracy, która w sowich formularzach wymaga, aby był to adres znajdujący się na terenie Niemiec. Wymóg ten jednak nie jest niezbędny i -dokładnie rzecz biorąc – niezgodny z przepisami, gdyż wymuszałby wówczas na podmiocie zagranicznym posiadanie drugiego adresu co najmniej do doręczeń. Wpisanie w formularzach adresu polskiego nie powinni być przyczyną do nieudzielenia licencji lub też niedoręczenia jej pod wskazany polski adres. Z resztą nie spotkałam się jeszcze w swojej praktyce, aby Federalna Agencja Pracy kiedykolwiek miała problem z doręczaniem korespondencji na polski adres siedziby agencji pracy tymczasowej.
Oczywiście posiadanie drugie adresu na terenie Niemiec, czy to w formie pełnomocnika do doręczeń czy też oddziału agencji lub też założenie drugiej siedziby nie przeszkadza w uzyskaniu pozwolenia na prowadzenie działalności agencji pracy tymczasowej przez polską agencję, jednak uważam osobiście to za zbędny luksus, jeśli niemiecki adres jest tworzony wyłącznie dla celów doręczeń lub prestiżowych. Wydatki związane z utrzymaniem tego adresu lepiej zainwestować w rozwój agencji i pozyskanie klientów, co może szybciej zaprocentować nowymi zleceniami.
{ 2 comments… read them below or add one }
Witam, a co w przypadku konieczności płacenia ubezpieczenia zdrowotnego w DE przez polską APT ?Prawdopodobnie od 01.07.2020 będzie konieczny adres w Niemczech albo co najmniej pełnomocnik, od którego będzie można wymagać informacji i dokumentów jak od pracodawcy.
https://www.bmas.de/SharedDocs/Downloads/DE/PDF-Gesetze/Referentenentwuerfe/ref-7-sgb-iv-aendg.pdf?__blob=publicationFile&v=2
Nowy przepis: §28 f pkt. 1b) SGB IV
Czy w tym przypadku faktycznie będzie wymagany pełnomocnik w DE?
Wygląda na to, że niemiecki ustawodawca wprowadza w SGB IV w zakresie obowiązków pracodawcy podobny wymóg, jaki istnieje już w przepisach o pracy tymczasowej. W ustawie o pracy tymczasowej również znajduje się zapis o konieczności ustanowienia pełnomocnika do doręczeń na terenie DE. Zalecam zatem znalezienie pełnomocnika do doręczeń w formie kancelarii prawnej lub podatkowej. Jak do tej pory Bundesagentur fuer Arbeit nie miała problemu z uznaniem również mojej kancelarii jako wystarczającej do doręczeń pomimo siedziby w Poznaniu. Przy czym występuję jako niemiecki adwokat zrzeszony w berlińskiej Izbie Adwokatów.