Sabina Ociepa-Mendel

prawnik zagraniczny, adwokat

Prowadzę kancelarię o profilu polsko-niemieckim. Świadczę usługi prawne dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, reprezentuję przed sądem i wyjaśniam zawiłości dwóch porządków prawnych. Występuję również w roli bezstronnego mediatora.
[Więcej >>>]

Nowy formularz do wniosku o wydanie pozwolenia na pracę tymczasową

Sabina Ociepa16 marca 2023Komentarze (0)

Od kilku lat przy składaniu wniosków o wydanie pierwszego pozwolenia na prowadzenie działalności agencji pracy tymczasowej (Arbeitnehmerüberlassungserlaubnis) używałam jednego formularza, który Bundesagentur für Arbeit (BA) wprowadziło do obiegu w 2018 r. Treść wszystkich zapytań z tego dokumentu znałam już na pamięć i co roku zastanawiałam się, kiedy BA Duesseldorf  wprowadzi nowy wzór.

Nadeszła ta chwila – mamy nowy formularz, który w treści jest identyczny z tym dotychczasowym, do wygenerowanie w edytowalnym pdf-ie. Ale BA Düsseldorf się digitalizuje, więc i formularz ma pasek z kodem, który zapewne przy elektronicznej wysyłce ma pomagać w szybszym zaciągnięciu danych. Formularz znajduje się tutaj: antragueberlassungaueg2a_ba022450.

Digitalizacja procesu przetwarzania wniosków jest owszem pomocna, bo usprawni i może przyśpieszy procesy rozpatrywania wniosków (chociaż ja akurat nie narzekam aż tak na opieszałość BA Düsseldorf), ale dla agencji pracy tymczasowych z zagranicy niewiele znaczy. Aby przesłać wniosek drogą elektroniczną do BA Düsseldorf trzeba posiadać stosowny dokument elektroniczny wystawiony przez niemiecki urząd – dowód osobisty lub kartę pobytu. A któż z polskich przedsiębiorców taki posiada? Pewnie garstka, o ile w ogóle.

Jak więc wysyłać wnioski do BA Düsseldorf? Tradycyjnie, nadal pocztą poprzez nadania pisma w placówce pocztowej. Wysyłka wniosku mailem nie jest akceptowana, ponieważ wniosek należy złożyć pisemnie.

Oczywiście można zlecić usługę pełnomocnikowi, który ma dostęp do „czarodziejskiej” poczty z podpisem elektronicznym lub naszej kancelarii – jako adwokat niemiecki posiadam skrzynkę pocztową dla korespondencji adwokackiej, za pomocą której mogę elektronicznie nadać dokumenty z e-sygnaturą.

 

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: