Sabina Ociepa-Mendel

prawnik zagraniczny, adwokat

Prowadzę kancelarię o profilu polsko-niemieckim. Świadczę usługi prawne dla polskich i niemieckich przedsiębiorców, reprezentuję przed sądem i wyjaśniam zawiłości dwóch porządków prawnych. Występuję również w roli bezstronnego mediatora.
[Więcej >>>]

Nowe opłaty za pozwolenia na pracę tymczasową

Sabina Ociepa25 października 2021Komentarze (0)

Zmian, zmiany, zmiany.

Bundesagentur für Arbeit z dniem 1 października 2021 r. wprowadziła nową listę opłat za postępowania w sprawie udzielania pozwoleń na pracę tymczasową.

Do tej pory lista była bardzo krótka: pierwsze pozwolenie (zawsze na czas określony) kosztowało 1.300 euro, następne – wydane na czas określony- tyle samo, a pozwolenie na czas nieokreślony 2.500 euro.

Od 1 października Bundesagentur für Arbeit uzależniła wysokość opłat od swoich nakładów pracy. W ostatecznym rozrachunku przedsiębiorcy przekazujący pracowników tymczasowych do Niemiec wyjdą na tym korzystniej. Mniej zapłacą ci, którzy przekazują niewielu pracowników tymczasowych oraz ci, których kontrola działalności będzie ograniczona do paru pracowników.

Pierwsze pozwolenia będzie kosztowało 377,00 euro. W porównaniu do dotychczasowej kwoty 1.300 euro jest to dużą ulgą w kieszeni.

Kolejny wniosek o przedłużenie pozwolenia – bez kontroli – wyniesie 218,00 euro.

Wniosek o przedłużenie pozwolenia na czas nieokreślony będzie kosztem w wysokości 2.060,00 euro lub 1.316,00 euro, jeśli przekazujemy niewielką ilość pracowników. Co oznacza niewielka ilość pracowników, nie jest doprecyzowane, w moim odczuciu będzie chodziło o przekazanie około 20 pracowników.

Listę opłat i wydatków zamieściłam w wersji polskiej w pliku do pobrania tutaj: Bundesagentur fuer Arbeit nowe opłaty

 

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: